yamoor
28 بهمن 1401 - 09:49

ایران اولین کشوری بود که پس از زلزله به کمک ما آمد

وزیر اداره محلی و محیط زیست سوریه در دیدار با رئیس جمعیت هلال‌احمر کشور گفت: ایران اولین کشوری بود که به کمک ما آمد و محموله‌های بشردوستانه را برای مردم زلزله‌زده ارسال کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین مخلوف، وزیر اداره محلی و محیط زیست سوریه در دیدار با پیر حسین کولیوند رئیس جمعیت هلال‌احمر کشور گفت: از اولین لحظه وقوع زلرله، سفیر ایران در کنار ما بود و کمک‌های مؤثر و مفیدی از ایران رسید. چراکه اولین کشوری بود که به کمک ما آمد و محموله‌های بشردوستانه را برای مردم زلزله‌زده ارسال کرد.

مخلوف ادامه داد: در سخت‌ترین شرایط و در غم‌ها و سختی‌ها و بحران‌ها، کشور و ملت ایران در کنار مردم سوریه بوده و این حقیقتی انکار ناپذیر و مسأله‌ای دائمی است که حمایت‌های بشردوستانه شما تأثیر زیادی بر قلب‌های غم‌دیده و کاهش آلام مردم رنج‌کشیده سوریه داشته و حضور شما نشان از همکاری تنگاتنگ میان دو کشور دارد.

وزیر اداره محلی و محیط زیست سوریه با قدردانی از تمام تلاش‌های صادقانه رهبری، دولت و ملت ایران تصریح کرد:. تجربه ما در سوریه نسبت به شما در حوادث طبیعی بسیار کم است. ما به تازگی از یک جنگ تروریستی بیرون آمده‌ایم، جنگی که تأثیرات زیادی بر امکانات و زیرساخت‌های ما داشته و علاوه بر آن، تحریم‌های یکجانبه‌ای از سوی کشورهای غربی بر ما تحمیل شده که خود از حامیان تروریست هستند. ما در این زمینه با شما احساس مشترکی داریم.

وی افزود: از لحظات اولیه پس از وقوع زلزله، عملیات امدادونجات آغاز شد تا بتوانیم کسانی را که زنده هستند از زیر آوار بیرون بیاوریم. امروز در مراحل پایانی امدادرسانی به حادثه‌دیدگان هستیم و این کار با حمایت تیم‌های امدادی داخلی و تیم‌های اعزامی از کشورهای دوست و همسایه انجام شده و در حال حاضر تمرکز ما رسیدگی به افرادی است که منازل خود را از دست داده و آواره و بی‌سرپناه شده‌اند.

مخلوف ادامه داد: در حال حاضر ساخت سرپناه‌های موقت برای زلزله‌زدگان و تعمیر و بازسازی ساختمان‌های آسیب‌دیده از طریق تجهیزات مهندسی که به کمک ما می‌آیند، در دستور کار است.

وزیر اداره محلی و محیط زیست سوریه از برگزاری دوره‌های آموزشی برای تربیت امدادگران سوری در حوادث و بلایا استقبال و خاطرنشان کرد: برای آموزش مکانیسم‌های دریافت کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی نیز به حمایت کارشناسان هلال‌احمر ایران نیاز داریم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1041403